Pytania?

Po co mi taka siatka, jak można rzucić siano „luzem” i wyjdzie na to samo?

Nie wyjdzie na to samo. Nasza siatka to spora oszczędność czasu i pieniędzy. Zachęcamy do przeczytania naszych działów, w których wyjaśniamy zastosowanie siatki oraz pozytywny wpływ na nasze zwierzęta. Z marnotrawstwem spotykamy się już w przypadku jednej kostki siana. Jeżeli chodzi o balot, przy dwóch koniach, czas spożywania siana jest wydłużony aż o dwie doby! Więcej w dziale Badania.

Czy są siatki w innych kolorach?

Nie mamy siatek w innych kolorach z prostej przyczyny – zielony skojarzył nam się najbardziej „naturalnie”, stąd ich kolor.

Czy siatki są trwałe?

Siatki są trwałe, wykonane z włókna polipropylenowego najwyższej jakości. Newralgiczne punkty łączenia współdziałają wraz z dołączonymi mocnymi linami, które się przeplata podwójnie co oczko z tego samego tworzywa (gęsto plecionymi). To daje nam gwarancję, że łączenia się nie rozerwą.

Czy zwierzę może przegryźć siatkę?

Nasze konie nie przegryzły ani razu, w przypadku polipropylenu jest to bardzo trudne.

Czy siatka może się porwać?

Koń średnio waży około 500 kg. Z racji swojej masy potrafi sporo „narozrabiać”. Mieliśmy przypadek, że nasz fiord zaczął grzebać nogą (siatka na balocie) i zahaczywszy kopytem, ściągnął sobie podkowę i przerwał oczko.

W przypadku koni podkutych zalecane jest zastosować coś w rodzaju burty – można ją zrobić „stajennymi” sposobami (już niebawem wprowadzimy coś bardziej profesjonalnego do sklepu). Dotyczy to tylko dużej siatki na balot – okrągłej oraz prostopadłościan na presaki – kostki siana, które stoją na ziemi. Jeżeli już dojdzie do zdarzenia z podkową, najprostszy „zestaw naprawczy” to prosty sznur od snopowiązałki.

Czy do siatki na balot – tej walcowatej, moge wsadzić presaki – kostki siana?

Oczywiście można wsadzić siano w kostkach do siatki na balot. Z racji kształtu siatki (walec), wejdzie tych kostek dużo mniej, niż w przypadku siatki prostopadłościanu. Zwiększy się po prostu usługowość. Ale uważamy, że bez względu jaki uzyskacie Państwo kształt siatki po załadowaniu, liczy się to, że zwierzęta będą pasły się powoli.

Czemu oczka mają akurat 4,5 cm?

Testowaliśmy mniejsze oczka – 2,5 cm i napotkaliśmy frustrację. Zauważyliśmy, że konie nie mogły się najeść. Obserwując nasze konie uznaliśmy, że oczka 4,5 cm będą najbardziej odpowiednie dla tak dużych zwierząt. Dla kóz i owiec, które również mają tendencje do marnowania, przewidziane są siatki 2,5 cm.

Jak napełnić dużą ilość siatek w przypadku dużej stajni z boksami? Stajenny zachwycony nie będzie, to jest po prostu niepraktyczne!

W przypadku siatki do boksu, napełnienie jest raz dziennie a nie „tradycyjne” rzucenie siana na dwa razy. Odpada nam zaśmiecona stajnia w przypadku, gdy ładujemy w jednym miejscu.

Jeżeli kadra obsługująca pensjonat nie jest przekonana do takiego zadawania siana (choć w praktyce poświęconego czasu wychodzi podobnie – krotność zadawania siana plus oszczędność siana), można porozmawiać z pensjonariuszami, aby dodatkowo gratyfikowali w jakiś sposób obsługę we własnym zakresie. Można również ładowanie siatek wstawić do cennika usług, tak samo jak wyprowadzanie na padok lub owijkowanie.